Minnesanteckningar från Styrelsemöte med Ingelstad Bygderåd 260826
Närvarande
Birgitta Sjödahl, Ulf Hansen, Margareta Svensson, Kenneth Svensson, Lars Olsson, Pehr Andersson, Anders Karlsson, Karl-Erik Johansson
Frånvarande
Peter Jeppsson, Marcus Thelander, Bertil Lyden, Thomas Johansson, Christer Stenberg, Ulf Folkesson
- Inledning
Birgitta hälsade alla välkomna till dagens möte.
- Budget 2026
Planerade aktiviteter för 2026 som ej genomförts är HLR-utbildning, föreningsmöte, utvecklingsdag för 2027. Det finns avsatta medel i budgeten för dessa aktiviteter.
- Föreningsmöte
Birgitta skall bjuda in föreningarna till möte den 21 oktober kl 19:00 på Näckrosen.
- Utvecklingsdag
Vad ska vi satsa på för 2027? Birgitta kallar till möte den 18 november kl 09:00-12:00 på Solviken. Hon bokar upp Solviken för den aktuella tiden och även förmiddagskaffe och lunch.
- Ungdomsforum
Växjö kommun startar ett ungdomsforum för att stärka ungas inflytande, delaktighet och dialog med kommunens beslutsfattare. Just nu söker de ungdomar i åldern 13-20 år som vill vara med i arbetet. Mer information om detta finns på kommunens hemsida.
- Hållbar förening
Utbildning i hållbar förening. För närvarande har Birgitta, Per och Anders anmält intresse.
- Fritidsgård på Näckrosen
Arbete pågår men ej färdigt
- Motorburen ungdom
Det har förekommit höga ljudnivåer och andra störande moment på olika ställen i samhället. Ulf sammankallar till en träff med berörda parter och även polisen ingår för att hitta en lösning på problemet. Förslag på datum 30 september kl 19:00 på Näckrosen.
- Nästa styrelsemöte bestämdes till 7 oktober kl 18:30
- Avslutning av mötet
Birgitta avslutade mötet och tackade för visat intresse.
Vid minnesanteckningarna
Karl-Erik Johansson